Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

09.01.2021

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 


TÜDEF: “ Susuzluk ve kuraklık sorunu halının altına süpürülüyor”

TÜDEF: “ Su tasarrufu konusunda halkın eğitimi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Belediyelere büyük görevler düşüyor”

TÜDEF : “Yılda bir kez 22 Mart Dünya Su gününde susuzluğu ve kuraklığı hatırlarsak çok geç kalmaktan korkuyoruz. Su kesintileri başladığında korona salgını ile nasıl mücadele edeceğiz ”


Kısa adı TÜDEF olan Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkan V. Sinan Vargı “ Nehirler ve göller hızla kuruyor, orman kaynaklarımız süratle yapılaşmaya açılıyor. Ocak ayının ortasında yağmur ve kar düşmeyen illerimiz var, susuzluk ve kuraklık sorununu görmezden geliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile tüm belediyelere su tasarrufu yapılması ve geleceğin planlanması açısından çağrıda buluyoruz” diyerek şunları söyledi.

“ Ülkemiz küresel ısınma nedeniyle kuraklığa doğru gidiyor ve su tasarrufu yapılması konusunda ne yazık ki yetkililerden bir açıklama göremiyoruz. Bu nedenle hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığını ve Belediyeleri göreve davet ediyoruz. Halka suyun tasarruflu bir şekilde kullanımı konusunda kamuoyu spotları hazırlanmasını ve bu konu ile ilgili tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Türkiye’de kişi başına kullanılan su miktarı giderek azalıyor. Şu anda kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı yaklaşık bin 350 metreküp olarak açıklansa da korona salgını nedeni ile bu miktarın çok aşıldığı da biliniyor Salgının daha uzayacağı ve su tüketiminin daha da artacağı göz önünde bulundurulmalıyız. Ayrıca su kaynaklarını yok edecek tüm etkenlerin durdurulması sağlanmalı, kuraklık ile mücadele de çevre katliamlarının önüne geçilmelidir. Su kaynakları ranta kurban edilmemelidir.”

Halka su tüketimini nasıl yapabileceği konusunda önerilerde bulunmanın yararlı olduğunu düşünüyoruz diyen Vargı “ su fiyatını kademeli artıran tarifeler tek başına yeterli olmayıp belli bir kesimler için su kullanımında tasarruf sağlamıyor. Parası olan suyu hoyratça kullanırsa, her gün arabasını evinin kaldırımlarını yıkayanlar varken, insanlara tasarruf bilincini aşılayamayız, bu yüzden yerel yönetimlerin ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortak politikalar geliştirmesini istiyoruz” dedi.

BASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

https://www.milligazete.com.tr/haber/6054124/kurakliga-karsi-herkese-buyuk-gorev-dusuyor
http://www.yenigaste.com/ekonomi/kurakliga-karsi-su-tasarrufu-uyarisi-h60595.html
https://www.haberetanik.com/haber/kurakliga-karsi-herkese-buyuk-gorev-dusuyor-11201.html
https://www.ucnoktacom.com/susuzluk-ve-kuraklik-sorunu-halinin-altina-supuruluyor/10949/
https://www.tuketicidostu.com.tr/haberler/tuketici/tudef-susuzluk-ve-kuraklik-sorunu-halinin-altina-supuruluyor/