Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

26.08.2019

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

 

TÜDEF : “Pet şişe sularda son kullanma tarihi bir yıl olmalı”

TÜDEF : “Piyasada son kullanma tarihi 15 ay ve 18 ay olan pet su markaları var. İki sıcak yaz geçirmiş güneşin altında kalmış, kışın soğuktan donmuş suların sağlıklı olduğunu düşünmüyoruz”

TÜDEF : “Bazı pet şişe suları plastikten kazanmak için kapakların çapını bile küçülttü.”

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Vekili Sinan Vargı, gıda mevzuatı gereği tüketicilere sunulan birçok gıda maddesinde üretim ve son kullanma tarihleri arasında makul bir kullanım süresi bırakıldığını hatırlattı. Vargı, “Ancak pet şişe sularına baktığımızda ne yazık ki üretim ve son kullanma tarihleri arasında markalar arasında 18 ay, 15 ay olan pet şişe suları var. Pet şişede bir su 18 ay taze kalır mı?” diye sorarken, ilgili firmaların ise “Yönetmelikte böyle bir şey yok. Yani son kullanma tarihi sorumluluğumuz yok” dediklerini belirtti, “Pet şişe sularındaki mevzuatın yeniden düzenlenmesi için Sağlık Bakanlığına başvurduk. Bizce pet su üreten firmalar gönüllü olarak bir araya gelip, bir yıllık bir ortak son kullanma tarihi belirlemeliler” dedi. TÜDEF Genel Başkan V. Sinan Vargı, “piyasada yaptığımız araştırmalarda bazı pet su üreticisi firmaların kapak plastiğinden bile kar etmek için plastik kapağın çapını 3 santimden 2 santime indirmişler. Kapağı açmak bile zorlaşıyor. Bunun bile bir standardı yok “ dedi.

GÜNEŞ ALTINDA KALMASI VE SOĞUKTA DONMASI SAĞLIĞA ZARARLI
TÜDEF Genel Başkan V. Sinan Vargı, piyasada üretim ve son kullanma tarihleri arasında 18 ay, 15 ay süre olan pet şişe suları bulunduğunu belirtirken, “Bir çoğunun son kullanma tarihi ise tüketici için de makul süre olan 12 ay. Birçok tüketici ellerinde pet şişe suları ile derneklerimize gelerek, bu farkın nedenini soruyor. Pet şişe sularının güneş altında sıcakta kalmış ve aşırı soğukta donmuş bir şekilde tüketilmesinin sağlığa zararlı etkileri var” dedi. Sinan Vargı, konuyu bazı pet su üreticilerine sorduklarını belirterek firmaların,“Yönetmelikte böyle bir şey yok. Yani bir yıllık bir son kullanma tarihi sorumluluğumuz yok,” dediklerini belirterek şunları söyledi.

“Sağlık Bakanlığı tarafından 2004 yılında hazırlanarak yürürlüğe giren Doğal Mineralli Sular Hakkındaki Yönetmelikte üretim ve son kullanma tarihleri ile ilgili bir belirleyici sürenin konulmadığını görüyoruz. Uluslararası mevzuat konusunda da başvurduğumuz IBWA adlı uluslar arası şişelenmiş su üreticileri birliği ise, direkt güneş ışığından sakınılması, buzdolabında muhafaza edilmemesi, solventlerden ve benzinden uzak depolanması gibi dikkat çekici uyarılarda bulunmaktadır. Bu uyarılara rağmen yazın pet suların depolandığı alanlarda güneş altında bekletilmesi sık gördüğümüz manzaralardan. Pet şişede içme suyu üreten firmalar kontrol yaptıklarını söyleseler de 18 ay iki sıcak yaz geçirmiş, güneş altında bekletilmiş ve belki de soğukta donmuş bu suretle pet’ten suya kimyasal maddelerin geçiş yaptığı bir suyun hala içilebilir olduğunu düşünmüyoruz. Ülkemizde pet şişelerde BPA denilen kanserojen madde kullanılmasa bile, suyun kanserojen olduğu hastalıklara yol açtığı konusunda görüş bildirenler tıp bilim insanları da var, 15 ay 18 ay sonra sağlıklı olduğu konusunda da görüş bildiren bilim insanları da var. Biz de bu konu da mevzuat düzenlemekle yetkili olan Sağlık Bakanlığımıza bir yazı ile başvurarak, pet sularda son kullanma tarihinin bir yıl ile sınırlanmasını istedik. Konuyu ayrıca üyesi olduğumuz Ulusal Beslenme Konseyine de götüreceğiz.”

TÜDEF Genel Başkan Vekili Sinan Vargı, “Bir yaşlı bayan tüketicimiz bir buçuk yıl önce şişelenmiş bir su ile gelip suyun acı olduğunu ifade etti. Biz de piyasaya çıkıp bütün pet su markalarını inceledik. Çeşitli marketlerden örnek sular aldık ve tarihlerine baktık. Depolarda kalıp 18 ay sonra son kullanma tarihi dolmadığı için satılabilecek suların olması da mümkün.Son kullanma tarihi yaklaşan suların piyasadan toplanıp toplanmadığı da bilinmiyor. Piyasa da son kullanma tarihi farklı üç tür pet ambalajlı su olunca tüketici de bir güvensizlik ortamı oluştu. Bizde tüketicilere pet sularda sularda üretim ve son kullanma tarihlerini iyi okumalarını tavsiye ediyoruz. Suda plastik bir koku var ise son kullanma tarihi ne olursa olsun o suların da tüketilmemesini tavsiye ediyoruz”.
12 aylık su Üretim tarihi 5 Temmuz 2019 – Son Kullanma tarihi 5 Temmuz 202015 aylık su. Üretim tarihi 29 Ocak 2019 – Son kullanma tarihi 29 Nisan 2020


18 aylık su. Üretim tarihi. 2 Ekim 2018. Son tüketim tarihi 2 Nisan 2020

Pet su şişesi kapağı. Üsttekinin çapı 2 santim alttaki ise bilinen markalar 3 santim çapında.
BASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

https://www.sozcu.com.tr/2019/saglik/tudeften-pet-sise-uyarisi-icilebilir-oldugunu-dusunmuyoruz-5300748/
https://www.finansgundem.com/haber/tudef-icilebilir-oldugunu-dusunmuyoruz/1431091
https://www.mynet.com/tudeften-pet-sise-uyarisi-180104648664
https://www.yeniakit.com.tr/haber/tudeften-pet-siselerle-ilgili-onemli-uyari-1-yili-askin-pet-siseler-kanserojen-olabilir-901932.html
https://www.yeniasya.com.tr/genel/tudef-ten-pet-sise-uyarisi_501546
https://www.ahaber.com.tr/video/yasam-videolari/son-dakika-pet-siselerde-buyuk-tehlike-video
https://www.haber3.com/saglik/elimizden-dusmeyen-plastik-su-siseleri-icin-kritik-uyari-haberi-5037103
https://t24.com.tr/haber/tudef-ten-pet-sise-uyarisi-icilebilir-oldugunu-dusunmuyoruz,836584
https://www.risalehaber.com/pet-siselerde-buyuk-tehlike-icilebilir-oldugunu-dusunmuyoruz-359957h.htm
https://www.birgun.net/haber/pet-sise-sularin-son-kullanim-tarihine-dikkat-266271
https://www.webtekno.com/pet-sisedeki-sularla-ilgili-tudef-tedirgin-eden-aciklama-h74856.html
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/saglik/1550491/TUDEF_ten_pet_sise_uyarisi__icilebilir_oldugunu_dusunmuyoruz.html
https://www.haber3.com/saglik/elimizden-dusmeyen-plastik-su-siseleri-icin-kritik-uyari-haberi-5037103
https://www.gunboyugazetesi.com.tr/tudef-genel-baskan-vekili-sinan-vargi-pet-siselerle-ilgili-uyardi-23441h.htm
http://www.yenimesaj.com.tr/pet-siselerdeki-suya-dikkat-H1325361.htm
http://www.adanakent.com/gundem/tudeften-pet-sise-uyarisi-h91502.html
https://hekimcebakis.org/haber/cevre-haberleri/tudeften-pet-sise-uyarisi-icilebilir-oldugunu-dusunmuyoruz/
https://www.tamindir.com/haber/pet-siselerdeki-sular-hakkinda-korkunc-aciklamalar-yapildi_47291/
http://www.anayurtgazetesi.com/haber/TUDEF-uyardi-Omru-bir-yil-olmali/691581
http://www.teknolojixhaber.com/pet-sisedeki-sularla-ilgili-tudeften-tedirgin-eden-aciklama-geldi/yasemin/
https://www.teknomag.com/e/6120/pet-sisedeki-sularla-ilgili-tudeften-tedirgin-eden-aciklama/
http://www.kentgundemi.com.tr/tudeften-pet-sise-uyarisi/
http://www.afyonhaber.com.tr/pet-sisedeki-bir-su-18-ay-taze-kalir-mi/22312/
https://www.iyimiboyle.com/pet-siseden-su-icmek-tehlikeli-mi.html
http://www.sanalbasin.com/-32137008
http://www.eskisehirgundem.com/?sec=1&newscatid=2&newsid=146062
https://www.adaletbiz.com/tuketici/tudef-ten-pet-sise-uyarisi-icilebilir-oldugunu-dusunmuyoruz-h244152.html