Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

19.08.2019

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

 

 

TÜDEF “ Tüketici eğitimlerinde çevre bilincine daha fazla ağırlık vereceğiz”

TÜDEF : “Ülkemizde her yıl 2.8 milyon ton kağıt çöpe gidiyor. Amacımız evsel atıkların yüzde 99 oranında geri dönüşüme kazandırılmasıdır”

Kısa adı TÜDEF olan Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Tüketici Hakları Derneği Çankaya Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Gül, “Tüketiciler olarak hedefimiz, Avrupa’nın başardığı gibi evsel atıklardan yüzde 99 oranında bir geri dönüşüm sağlamak, bizde bu oran ne yazık ki yüzde 4’ler civarında” dedi.

TÜDEF olarak tüketici eğitimlerinde sıfır atık konusunun işlendiğini belirten Gül, “Ülkemizde ve yeryüzünde kaynakların verimli kullanılması, atık oluşumunun önlenmesi ve azaltılması, oluşan atıkların ayrı sınıflandırılarak geri kazanımın sağlanması için çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda yerel yönetimler ve tüketici dernekleri ile ortaklaşa düzenlenecek tüketici-aile eğitimlerinin arttırılması kadar yerel yönetimlerinde bu konuya duyarlı yaklaşmasını istiyoruz” dedi.

Özellikle Avrupa’da ve diğer gelişmiş ülkelerde evsel atık konusunda yüzde 99’a varan bir geri dönüşümün başarıldığını ifade eden TÜDEF Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Gül, “ yaklaşık üç ton çöpten elde edilen enerji, bir ton akaryakıttan elde edilen enerji ile aynıdır. Bu nedenle ülkemizin enerji alanında dışa bağımlılığı göz önünde bulundurulduğunda, atık dönüşümümün önemi ortaya çıkmaktadır” şeklinde konuştu. Gül sözlerine devamla şunları söyledi.

“ÜLKEMİZDE HER YIL 2.8 MİLYON TON KAĞIT ÇÖPE GİDİYOR”
“ Ülkemizde toplanan çöplerin büyük bir kısmı, geri dönüşüme uğramadan, depolama alanlarında üstü toprakla örtülüyor. Ülkemizin dört değişik ilinde dört ayrı üniversitemizin katkıları ile yapılan bir araştırmada her yıl 2.8 milyon ton kağıdın çöpe gittiği ortaya çıktı. Türkiye’de yıllık kağıt tüketimi 6-7 milyon tondur. Bunun sadece 3.1 milyon tonunu geri kazanabiliyoruz. Türkiye yılda yaklaşık 35 milyon ton atık üretiyor, bu miktarın içerisinde ağırlık olarak en az %20 geri dönüştürülebilir atık olduğu tahmin ediliyor. Yani çöpümüzde en az 7 milyon ton geri dönüşebilir atık bulunmaktadır. Tu¨rkiye’deki geri dönu¨şu¨m sektöru¨nu¨n, sermaye, u¨retim, ihracat, istihdam gibi veriler dikkate alındığında bugu¨n yaklaşık 30 milyar liralık bir ekonomiye sahip olduğu hesaplanıyor..Tu¨rkiye’de geri dönu¨ştu¨ru¨len atıkların %43’u¨nu¨ kâğıt, %27’sini plastik, %12’sini cam, %8’ini tekstil u¨ru¨nleri, %4’u¨nu¨ de metal oluşturuyor. Tüm bu atıkların geri kazanılması ile, ülkemizde istihdam büyüyecek ve büyüme hızımız da artacaktır”

AİLELER KADAR YEREL YÖNETİMLERE DE İŞ DÜŞÜYOR.
TÜDEF Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Gül, “ Aileler atıklarını ayırıp, geri kazanılabilir olanları ayrı poşete de koysalar, sonuçta yerel yönetimler evsel atıklar ile geri kazanılabilir atıkları aynı çöp kamyonunda topladıkça bu bilinci oturtmamız mümkün görülmüyor” diyerek şunları söyledi.
“Bu konuda sorumluluk ve yükümlülüklerin iyi bir şekilde tanımlanması gerekiyor. Ailelerin sorumluluğu kadar yerel yönetimlerin sorumluluğu da iyi tanımlanmalıdır. Belediyeler de ellerindeki imkanları kullanarak sistemi su¨rekli hale getirmeli ve aktif olarak sistemde yer almalılar. Sonuç olarak geri dönu¨şebilir atıkların toplanması için, öncelikle şu noktalara odaklanılması gerekmektedir; vatandaşa sorumluluk verilmesi, belediyelerin bu işi “gerçek anlamda” sahiplenmesinin sağlanması ve etkin bir denetim mekanizmasının oluşturulması gerekiyor.”
 

 

BASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

https://www.baskentgazete.com.tr/genel/28-milyon-ton-kagit-cope-gidiyor/haber-22192
http://www.eskisehirgundem.com/?sec=1&newscatid=2&newsid=145676
https://www.ucnoktacom.com/tudef-ulkemizde-her-yil-2-8-milyon-ton-kagit-cope-gidiyor-amacimiz-evsel-atiklarin-yuzde-99-oraninda-geri-donusume-kazandirilmasidir/4492/