Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

22.06.2019

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

 

 

TÜDEF GIDADA HİLE YAPAN FİRMALARIN HALKA AÇIKLANMASINI İSTEDİ.

- Zeytinyağı’na ucuz kanola yağı katan, bala cinsel içerikli ilaçlar karıştırıp kuvvet macunu olarak satan, domuz etini normal et’e karıştıran, margarinden peynir yapan, yoğurda jelatin katan, isot biberine boya kata, baharat’da sucuk’ta her türlü gıda maddesinde hile yapan firmaların adları 15 aydır açıklanmıyor.

- Hile yapan firmalar yakalandığında çok az bir para cezası ile kurtuluyor. Esas ceza isimlerinin kamuoyuna açıklanması, Ancak TÜDEF’e göre Bakanlık yerel seçimler nedeni ile bu firmaların isimlerini kamuoyuna açıklamıyor.

- Son kullanma tarihi geçmiş tavuklar sirkeye yatırılıp yeniden satılıyor. Bu yüzden bozuk tavuktan kaynaklanan salmonella zehirlermelerinde yaz aylarında özellikle kışla, fabrika ve toplu yemek verilen yerlerde sıklıkla rastlanıyor.


Kısa adı TÜDEF olan Tüketici Dernekleri Genel Başkan Vekili Sinan Vargı “ Tarım ve Orman Bakanlığına başvurarak gıda da hile ve tağşiş yaparak halkın sağlığı ile oynayan, tüketiciyi aldatan dolandıran firmaların adlarının açıklanmasını istedik“

Kısa adı TÜDEF olan Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkan vekili ve Adana Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sinan Vargı “ Gıda da hile ve tağşiş yaparak, halkın sağlığı ile oynanan firmaların adları en son 2018 in Mart ayında yani 15 ay önce kamuoyuna açıklanmıştı. Aradan geçen 15 aylık süre içinde Bakanlık gıda üreten yerlerde birçok denetim yapmasına, bu firmaların isimlerini kamuoyuna açıklamadı” diyerek şu açıklamayı yaptı.

“Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geçmiş on yılda ve her altı ayda bir, daha sonra yılda bir düzenli aralıklarla yayınlanan gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen firmalar Resmi Gazete’de kamuoyunun bilgisine sunulmaktaydı. 3 Haziran 2010 tarih ve 27610 sayılı Resmi Gazetede yer alan Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanununun 31.maddesinin 6.fıkrası gereğince ve Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine göre Yönetmeliğin 8.maddesi gereğince yapılan açıklamalar da kamuoyu ve tüketici hile ve tağşiş yapan firmaların adlarını öğrenebiliyordu. Tarım ve Orman Bakanlığı bu 15 aylık süre içinde gıda üreten firmalarda bir çok denetim yapmasına rağmen, ilgili yasalar ve yönetmelikler gereğince bu firmaların isimlerini halka açıklamaktan kaçınmaktadır.”

Geçmiş yıllarda Resmi Gazetede açıklanan hile ve tağşiş yapan firmaların akla hayale gelmeyen yöntemler bularak halkın sağlığı ile oynadıklarını belirten TÜDEF Genel Başkan Vekili Sinan Vargı, “ biz 15 aydır mahalli seçimler nedeni ile bunun kamuoyuna açıklanmadığı endişesini taşıyoruz. Oysa bu konudaki kanun ve yönetmeliklere dayanılarak geçtiğimiz beş yıldır bu hile yapan firmalar Resmi Gazete Kanalı ile halka açıklanıyordu “ diyerek şunları söyledi.

“Verilen para cezalarının hile ve tağşiş yapan firmaları caydırıcı bir özellik taşımadığı, gıda da hile yapan firmalara karşı verilen para cezalarının arttırılmasına ve hapis cezası getirilebileceğine dair geçmişte yapılan açıklamalar ne yazık ki gündeme gelmemiştir. Gıda da hile ve tağşiş yaparak tüketicilerin sağlığı ve gelirleri ile oynayan firmalar düşük bir para cezasını ödeyerek gerekli cezayı almamaktadırlar. Bu yüzden bu tür firmalara verilecek en büyük ceza adlarının açıklanmasıdır. Zeytinyağı’na ucuz kanola yağı katan, bala cinsel içerikli ilaçlar karıştırıp satan, domuz etini normal et’e karıştıran, margarinden peynir yapan, yoğurda jelatin katan, isot biberine boya katan, baharat’da sucuk’ta her türlü gıda maddesinde hile yapan firmaların adlarının kamuoyuna en kısa zamanda açıklanmasını istiyoruz

Kamuoyuna saygıyla duyurulur
 

 

BASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

https://www.aktifhaber.com/saglik/gidada-hile-yapan-firmalar-neden-aciklanmiyor-h133995.html

https://www.tuketicipostasi.com/tudef-gidada-hile-yapan-firmalar-neden-aciklanmiyor/4976/


https://www.ucnoktacom.com/haber/tÜdef genel başkan vekili sinan vargı/?fbclid=IwAR3TGGspOTB6hKsLtdJmgnl4sYCVh5-DLEU-h7Gt1dmdKSo0l3W8U9qEYJs

https://boldmedya.com/2019/06/23/gidada-hile-yapan-firmalar-neden-aciklanmiyor/

https://www.yenimesaj.com.tr/gida-hilekarlari-halka-aciklanmali-H1320170.htm?fbclid=IwAR380DH6RXRo8ojXcHN5X1ptdX62GTpZ30BO6cz6tk-tKw2PbVRtPWSj3nY

http://www.bursahaber.com/bunlar-varken-dusmana-gerek-yok-makale,18429.html