Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

22.01.2019

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

 

 

TÜDEF, ”SİGARA FİRMASI ESKİ BAŞKANINDAN TİCARET BAKAN YARDIMCISI OLMASI SİGARA İLE MÜCADELEYİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLER”

Kısa adı TÜDEF olan Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal, “daha önceden çok uluslu bir sigara şirketinin en üst düzeyde yöneticiliği yapmış bir kişinin, görevlerinden birinin, tüketicinin ve sağlığının korunması görevi olan Ticaret Bakanlığı gibi bir kurumun başına Bakan Yardımcısı olarak atanması ülkemizde ki tütün ve sigara mücadelesinin çok samimiyetsiz bir noktaya gittiğini gösteriyor” dedi.

Çok uluslu sigara firması eski yöneticisinin Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atanmasını eleştiren TÜDEF, Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal, “Türkiye’nin taraf olduğu Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi 5.3. maddesi hükümet yöneticilerinin ve devlet memurlarının tütün endüstrisi ile çıkar ilişkisi olmamasını gerektirir.

Ticaret Bakanlığı’nın tütüne ilişkin politikaları, teşvikleri, uygulamalarının tütün tüketimi ve halk sağlığı üzerinde karar alıcı bir yetkisi vardır. Ticaret Bakan Yardımcılığına atanan çok uluslu sigara firması temsilcisinin yıllarca yöneticiliğini yaptığı firma; ‘Türkiye’deki operasyonumuzu daha verimli ve etkin seviyelere taşıyacağız’ diyerek açıklamalarda bulunarak tüketimi arttırma hedefini açıklamaktadır. ‘Hedefimiz Türkiye serüvenimizde elde ettiğimiz başarıları önümüzdeki yıllarda da sürdürülebilir kılmak’ diye basın açıklamaları yaparak planlarını ortaya koymaktadır. Bu yüzden bu atamanın çok hatalı olduğunu düşünüyoruz. Her yıl dünyada 6.5 milyon insan tütün endüstrisinin sattığı sigara ile hayatlarını kaybetmektedir. Sigara bizim ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı öldürüyor. Her gün 300 insanımızı bu zehirler yüzünden kaybediyoruz. Sigara ile savaş yalnızca Cumhurbaşkanlığının veya Sağlık Bakanlığının değil de, bütün hükümetin koordinasyonu ile yürütülecek bir eylemdir.”


SİGARA İLE SAVAŞ UNUTULDU

Türkiye’nin geçmişte tütünle mücadelede lider bir ülke olduğunu hatırlatan TÜDEF Genel Başkanı Aziz Koçal, “ TÜDEF Sağlık komisyonumuzun büyük kentlerde yaptığı gözlemlere göre seçimlerden altı ay önce sigara teftişleri azalıyor, kanunu ihlal eden işletmelere ceza kesilmesi bırakılıyor. Bu yüzden 2013’den sonra tütün kullanımında artış var. Sigara kullanım oranı yüzde 27’ye düşmüştü ancak tekrar yüzde 32’lere çıktı. TÜRKİYE tiryakilikte dünya üçüncüsü oldu. Türkiye Endonezya ve Bangladeş’in ardından ücüncü geldi. İllerde idareciler, kanunu ihlal eden firmalara işletmelere ceza kesip de başlarının ağrımasını istemiyorlar. Kendi insiyatifleri ile yasanın ihlalini örtbas ediyorlar. Bizce Cumhurbaşkanının bile bunlardan haberi olmuyor” şeklinde konuştu.

GENÇLERİ SİGARAYA ALIŞTIRAN NARGİLEDİR.

Gençlerin sigaraya alışmasında en önemli etkenin nargile ve nargile kahveleri olduğunu hatırlatan TÜDEF Genel Başkanı Aziz Koçal “ bir nargilede 10 sigaraya eşit tütün var, bunlar elma, muz, portakal ve diğer aromalarla tatlandırılıyorlar. Gençlerin sıklıkla gittiği kahvelerde kapalı ortamlarda kanunen yasak olmasına rağmen, nargile içiliyor. Gençler nargile içmeseler dahi burada bulunmakla birlikte tütün dumanını içine çekip pasif içicilikten etkileniyorlar. Nargile kahvelerinin işletme kar zarar hesaplarının iyi incelenmesi gerektiğine inanıyoruz. Tost ve çay ve 10 liraya nargile satarak şehir merkezlerinde üniversitelere yakın yerlerde bu koca dükkanların kiralarının ödenmesi mümkün değil. Bu kiraya kimler destek veriyor. Gençler tütüne alışacak ve her yerde nargile bulamayınca tütün içecekler. Gidip bir sigara satın alıp onu içecek, nargile kahvelerinin bu yüzden gelir gider hesaplarının incelenmesi gerektiğine inanıyoruz.”

Kamuoyuna saygıyla duyurulur
 

Aziz KOÇAL
Genel Başkan

BASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

https://www.ucnoktacom.com/amp/haber/aziz-kocal-bu-atama-tutun-ve-sigara-mucadelesinin-cok-samimiyetsiz-bir-noktaya-gittigini-gosteriyor-1168

http://www.sonhaber.com.tr/makale/sigara-firmasi-eski-baskanindan-ticaret-bakan-yardimcisi-olur-mu-/


https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10156873137801904&id=619296903