Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

17.03.2018

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

 

 

TÜDEF GENEL BAŞKANI ATAK; “ÇİFTLİK BANK OLAYINDA SADECE VATANDAŞ MI SUÇLU?”...

“27 yaşındaki bir repçi dahi bu durumu istismar edebilirken, gazete ve TV’ lerde boy boy reklamlar yayınlar, ‘200 bin liraya aylık 50 bin lira gelir getirmeyi’ vaad ederken bu durumdan sadece vatandaş mı sorumludur?”

“Burada gerek BDDK, SPK, TBB başta olmak üzere, Gümrük Ticaret Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı’nın sorumlulukları yok mu?”

Çiftlik Bank benzeri 11 girişim hangileridir?”

“Yetkilileri daha büyük facialara gebe olan bu durumu düzeltmek için ivedi olarak göreve çağırıyoruz .”


Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Hasan Atak, 77 bin 843 kişinin dolandırıldığı Çiftlik Bank olayında yalnızca tüketicilerin hatalı kabul edilmesinin haksızlık olduğunu belirterek; “Bu olayda bakanlıkların ve birçok kurum ve kuruluşun zincirleme olarak hatası var” dedi. Atak, yazılı açıklamasında şunları söyledi: “Ağustos 2016 da sistem bir bilgisayar oyunu olarak kuruluyor ve bugüne kadar Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) raporuna göre Çiftlik Bank'ın 2016-2017 arasında 77 bin 843 kişiden 511,7 milyon TL topladığı biliniyor. 62 bin 877 kişiye 398,3 milyon TL ödeme yapılırken kalan 113,4 milyon TL'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kurulan Fame Game şirketine aktarıldığı açıklanıyor. Ödemede sıkıntı yaşanınca SPK, geçen yılın sonlarında suç duyurusunda bulunuyor. Biz bu süreçte bu kuruluşun nasıl ‘Çiftlik Bank’ ismini kullanabildiğini anlamakta güçlük çekiyoruz. Gümrük Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, bu konuda neden bir şeyler yapmamıştır? Bir kuruluşun ‘bank’ ya da banka adını kullanarak yüzlerce insanı dolandırmasına ve para transferlerine iki yıldır göz yumuldu. Burada gerek BDDK, SPK, TBB başta olmak üzere, Gümrük Ticaret Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı’nın sorumlulukları yok mu? İlgili Bakan’ın dediği gibi ‘sadece vatandaş uyanık olsun’ demek yeterli mi? 27 yaşındaki bir repçi dahi bu durumu istismar edebilirken, gazete ve TV’ lerde boy boy reklamlar yayınlar, ‘200 bin liraya aylık 50 bin lira gelir getirmeyi’ vaadederken bu durumdan sade vatandaş mı sorumludur? Geçmiş banker faciasından hiç mi ders alınmamıştır? Yeni bir ‘saadet zinciri’, yeni bir ‘titan’ oluşumuyla mı karşı karşıyayız? Çiftlik Bank adını bank olarak koyup, tüketicilerin güvenini istismar ederken, buna ses çıkarmayanlar da sorumlu değil midir? Yetkili merciler bu sürece neden seyirci kalmıştır?” dedi.

Çiftlik Bank benzeri 11 girişim hangileri?
Atak, sözlerini şöyle noktaladı: “ Çiftlik Bank’ın kuruluşu için BDDK izin vermediğine göre bu kuruluş nasıl ‘bank’ adını kullandı? İşte asıl bunu merak ediyor ve sorumluların açıklama yapmasını istiyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin açıklamalarına göre tespit edilen Çiftlik Bank benzeri 11 girişim hangileridir? Vatandaşın benzer maduriyetler yaşaşmaması için hangi önlemler alınacaktır? Sayın Bakan ‘Bu sistemin yanlışlarını, tüketiciyi ve vatandaşı mağdur eden yönünü ve cezai yönünü de düzenlemek lazım’ diyerek bu konudaki yasal boşluğu işaret etmiştir. Yetkilileri daha büyük facialara gebe olan bu durumu düzeltmek için ivedi olarak göreve çağırıyoruz ” dedi.

Basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hasan ATAK
Genel Başkan


 

BASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

http://www.baskentgazete.com.tr/ekonomi/tudeften-yetkililere-cagri-h11308.html


http://www.sanalbasin.com/tudeften-ciftlikbank-isyani-24145080

http://www.sonhaber.com.tr/makale/ciftlik-bank-olayinda-sorular-sorunlar-sorumlular---/

https://www.birgun.net/haber-detay/devletin-kurumlari-aylarca-izledi-ciftlik-bank-ta-sadece-vatandas-mi-suclu-208448.html

http://www.milligazete.com.tr/haber/1519014/ciftlik-banktan-sonra-yeni-vurguna-dikkat