Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

16.03.2018

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

 

 

TÜDEF; “KANSER OLMAK İSTEMİYORUZ!...”
  “Şimdi “Şeker Fabrikaları Satılmasın” kampanyasına destek vermek zamanıdır.”
  “Sağlıklı ve Güvenli Gıda Hakkımızdan asla vaz geçmeyeceğiz.”
  “102 şubemizde Şeker-İş’ in başlattığı ‘Şeker Fabrikaları Satılmasın’ kampanyasına destek vereceğiz.”
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi söz konusu olursa, yurt çapında NBŞ’li yiyecek ve içeceklere karşı tüketimden gelen gücümüzle, “almama hakkımızı” kullanacağız.


Biz Türkiye’nin en büyük tüketici çatı örgütü Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) olarak öncelikle ; “Şeker fabrikaları, Cumhuriyet’in ilk kalkınma hamlesi olarak kendi kendine yetecek sağlıklı bir ekonominin temelini oluşturan ve kısaca ‘üç beyazlar’ olarak açıklanan; un, şeker ve pamuklu bez fabrikalarının en önemli halkası olarak 1926’ da kurularak üretime başladığı” hatırlatarak diyoruz ki; “Bu özelleştirme hamlesi ile gerçek değerini asla bulmayacak olan Cumhuriyetin simgesi şeker fabrikalarının satılması bu ülkenin can damarına vurulacak bir darbedir. Geçmişte et ve süt sektörlerinde yer alan kamu işletmelerinin özelleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan ve hala yaşadığımız sorunlar herkesçe bilinirken; yeniden aynı yöntemlerle halkın malı olan, öz be öz ‘yerli ve milli olan’ şeker fabrikalarımızın elden çıkarılması hiç bir haklı gerekçeyle anlatılamaz.”

“Kanser olmak istemiyoruz”

Sayın Basın Mensupları;
Glukoz şurubu ve fruktoz şurubu olmak üzere iki ana gruptan oluşan Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ)’in büyük bir çoğunluğunun GDO’lu mısırdan üretiliyor. Bunlar, maliyeti düşürmek amacıyla pancar şekeri yerine; şekerlemelerden, şekerli ve unlu ürünlere, bisküvi ve geleneksel tatlılardan (baklava vb), dondurma, helva, reçel ve marmelat, alkollü ve alkolsüz içeceklere, ketçapa kadar çok birçok yerde kullanılıyor. Biz 80 milyon tüketicinin;şeker fabrikalarının özelleştirilerek satılmasıyla NBŞ’ ye mahkum edilmesini ve kolon kanseri, pankreas kanseri, meme kanserleri olma riskiyle; obezite, diyabet, kalp-damar hastalıklarının yanı sıra; alerji ve kısırlık problemleri ile karşı karşıya kalmak istemiyoruz. Ayrıca, unutmamak gerekir ki; pancar tarımı, hayvancılık, ilaç, et, süt, nakliye, alkol, yem, maya ve kozmetik sektörleriyle iç içe geçmiş durumdadır. Doğrudan veya dolaylı olarak 10 milyon kişinin geçim kaynağıdır. Muş gibi, Yozgat gibi öyle iller vardır ki, bu fabrikaları çıkardığınızda oralarda ekonomi çarkı durur. Bir tarafta yüz binlerce küçük köylü tarımı yapan üretici, diğer tarafta ise beş altı glikoz şurubu üreten yatırımcı şirketler bulunmaktadır. İşte olayın ikinci boyutu da budur.

Gelecek pancar şekerinin olacaktır
Dünya doğala dönmektedir. Ülkemizdeki uygulamanın aksine, başta ABD olmak üzere batıda NBŞ kotalarının gün geçtikçe azaltılması sonucunda gelecek pancar şekerinin olacaktır. Dünya Gıda Örgütü verilerine göre Türkiye dünya şeker pancarı üretiminde yüzde 7’lik pay ile altıncı sırada yer alırken, şeker fabrikalarının özelleşme sürecinin NBŞ üreticisi Cargill'in son raporu doğrultusunda hızlandığı şüpheleri yoğundur. Türkiye’de NBŞ üretiminin %90’nın bu şirketin tekelinde olması olayın özetidir.
İşte bu kapsamda TÜRKŞEKER’in, halkın malı, öz be öz ‘yerli ve milli’ olan 14 fabrikasının özelleştirilmesi sürecini biz tüketiciler olarak asla kabullenmeyeceğiz. Kamu yararına ve Sağlık ve Güvenlik Hakkımıza aykırı bu özelleştirme sürecine demokratik yollardan sonuna kadar karşı çıkacağız. Bu amaçla biz TÜDEF’ e bağlı Tüketici Hakları Derneği, Tüketiciyi Koruma Derneği, Eskişehir Tüketicileri Koruma ve Dayanışma Derneği, Adana Tüketiciler Derneği, Bursa Tüketiciler Derneği, Burdur Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği,Tüketicileri Koruma Derneği olarak 102 şubemizde Şeker-İş’ in başlattığı “Şeker Fabrikaları Satılmasın” kampanyasına destek vereceğiz. Eğer şeker fabrikalarının özelleştirilmesi söz konusu olursa, yurt çapında NBŞ’li yiyecek ve içeceklere karşı tüketimden gelen gücümüzle, “almama hakkımızı” kullanacağız. Şimdi “Şeker Fabrikaları Satılmasın” kampanyasına destek vermek zamanıdır. Tüm tüketicileri bugünden itibaren yurt çapında bu imza kampanyasına destek vermeye çağırıyoruz.


Basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Tüketici Dernekleri Federasyonu

BASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

https://www.timeturk.com/seker-fabrikalarinin-ozellestirilmesi-karari/haber-866422


https://www.haberler.com/seker-fabrikalarinin-ozellestirilmesi-karari-10663358-haberi/

http://www.memleket.com.tr/seker-fabrikalarinin-ozellestirilmesi-karari-1350953h.htm

http://sonsoz.com.tr/wp-content/uploads/2018/03/16-MART-2018-SONSOZ-STANDART.pdf

http://www.milliyet.com.tr/seker-fabrikalarinin-ozellestirilmesi-ankara-yerelhaber-2663703/

https://www.sondakika.com/haber/haber-seker-fabrikalarinin-ozellestirilmesi-karari-10663358/

https://www.cnnturk.com/video/turkiye/nisasta-bazli-seker-tartismasi-buyuyor

http://www.gucluanadolugazetesi.com/ozellestirmelere-ortak-tepki-43702.html

https://www.tarimdanhaber.com/haber/tarimsal-kuruluslar/bir-tepki-de-tudeften-geldi//

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/gok-nisasta-bazli-seker-kotasi-baskiyi-azaltmak-icin-yapildi-2292726/

https://www.evrensel.net/haber/347839/sekerde-ozellestirme-hukumet-aciklamasiyla-ihale-sartlari-ortusmuyor

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/ozellesmeye-karsi-boykot-karti-40775019

http://www.yasamicingida.com/tudeften-seker-is-sendikasinin-kampanyasina-tam-destek/

http://www.yenihaberden.com/seker-fabrikalarinin-ozellestirilmesi-karari-440965h.htm

http://www.ankaradanhaber.com/genel/seker-fabrikalarinin-ozellestirilmesi-karari-h19328.html

http://www.yenimuhalefet.com/hukumet-aciklamasiyla-ihale-sartlari-ortusmuyor.html

http://www.milligazete.com.tr/haber/1518070/tuketiciler-de-satilmasin-diyor

http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Tuketiciden-ureticiye-destek/666224

http://www.son-dakika.net/eroglu-gemlik-maddesi-degisiyor.html

http://www.zafergazetesi.org/haber/Seker-Is-Sendikasi-Baskani-Gok-Uluslararasi-Seker-Kartellerinin-Pazari-Haline-Gelebiliriz-/65198

http://www.konyaolay.com/seker-fabrikalarinin-ozellestirilmesi-karari/23132/

http://www.aksugazetesi.com/Haber/seker-vatandir-satilamaz.html

http://beyazgazete.com/haber/2018/3/16/seker-fabrikalarinin-ozellestirilmesi-karari-4383474.html