Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

15.03.2018

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

 

 

TÜDEF GENEL BAŞKANI ATAK; “ TÜKETİCİ U-MUTSUZ”
TÜDEF Genel Başkanı Hasan Atak 15 MART Dünya Tüketici Hakları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada ülkemizde tüketicinin hem mutsuz hem de umutsuz bırakıldığını söyledi.
Atak; “Gıda güvenliğinde Nişasta Bazlı Şekerin, Pancar Şekerini ezeceği bir özelleştirme sürecinde tüketici; obeziteden, kansere, kısırlığına doğru hızla koşturulmaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yaklaşık dokuz aydır tüketici sağlığıyla oynayan firmalar açıklanmamaktadır. Neleri yediğimizi, içtiğimizi bilemiyoruz.”
“1011 Tüketici Hakem Heyeti’nin sayısın 311’ e kadar indirilmesine olanak sağlayan çalışmalar son aşamasındadır. İşte Türkiye’ de Tüketici Haklarının durumu” dedi.

Türkiye’nin en büyük tüketici çatı örgütü olan Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Hasan Atak, 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “ Tüketici gıda güvenliği, genetik yapısı değiştirilmiş ürünler başta olmak üzere tüketiciyi koruyan yasalarda yapılan değişiklikler, tüketici şikayetlerini çözümleyen tüketici hakem heyetlerinin sayısının üçte iki oranında azaltılabilecek olması nedeniyle u-mutsuzdur ve giderek umudunu yitirmektedir” dedi.

Atak konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “ Ülkemizde gıda güvenliği konusu giderek kötüleşmektedir. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yapılan gıda tağşişleri, et ve tavuk ürünlerinde görülen hastalık yapıcı bakteriler nedeniyle yüzlerce tüketicinin hastanelik olması; genetiği değiştirilmiş yemlerin gıdalara bulaşma riskinin devam etmesi ve nihayet son aylarda yaşanan tüm paketlenmiş gıda ürünlerinde ve bir çok içecekte kullanılan nişasta bazlı şekerlerin yarattığı sağlık sorunları ve bunlara ek olarak temel gıdalarda insafsız bir enflasyon süreci yaşanmaktadır. Son olarak Tüketici Hakem Heyetlerinin sayısın üçte iki oranında düşürebilecek olduğunu duymakla tüketici mutsuz ve umutsuz hale getirilmiştir.
Bugün Türkiye’de tüketici haklarının durumu ne diye baktığımızda öncelikle nimet ve külfet ölçeğinden hareket etmek gerekir. Burada, önce yediğimiz ekmekten, içtiğimiz sudan, kullandığımız elektriğe kadar tükettiğimiz her şeyden KDV, ÖTV, İletişim Vergisi, TRT Payı vb. adlarla dolaylı vergiler ile 2018 bütçesine koyulan ve tüketiciye ödettirilecek Dolaylı Vergilerin toplam vergiler içerisindeki payı %68,10 olduğunu belirtmek gerekir”.

Mutfaktaki yangın bacayı sarmıştır
Tüketilen sebze ve meyvenin tarladaki fiyatı pazara geldiğinde üç, beş kat arttığını ve aynı durumun, et, ekmek ve sütte de yaşanmakta olduğunun altını çizen Hasan Atak sözlerine devamla; “Mutfaktaki yangın bacayı sarmıştır. Gıda güvenliğinde Nişasta Bazlı Şekerin, Pancar Şekerini ezeceği bir özelleştirme sürecinde tüketici, obeziteden, kansere, kısırlığına doğru hızla koşturulmaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yaklaşık dokuz aydır tüketici sağlığıyla oynayan firmaları açıklamamaktadır. Neleri yediğimizi, içtiğimizi bilemiyoruz. Gıda da hile ve tağşiş yapan firmaların açıklanmamış olması hilekarları cesaretlendirerek haksız bir rekabete neden olmakta. Dışarıda kesilerek ithal getirilen ‘ucuz et’ lerin üzerinde daha hala ‘Menşei Türkiye’ yazmakta; bunlar ‘869 barkoduyla’, ‘helal usüllerine uygun’ ibareleriyle imtiyazlı marketlerde satılmaktadır. Sonra da bu ithal etler gümrük kapılarında E. Coli O157 taşıdığı, sağlıksız olduğu için yakalanabilmektedir? Gıda kodeksi değiştirilerek ekmeğimiz gizlice 50 gram daha küçülmektedir. İçtiğimiz süt üreticide 1,5, ambalaja girip bakkala geldiğinde 4 liradır. Bu süt peynir olunca 30-40 liradan satılmaktadır. Elektrikte ‘hırsılama’yı, ‘kayıp-kaçağı’ biz ödüyoruz. Suda, doğalgazda, benzin fiyatlarında dünya şampiyonluğunu biz Türk Tüketicileri olarak hiç kimseye kaptırmıyoruz (!)... Müşteri olarak bankamatiğe kartımızı soktuğumuzda; öğrenci olarak ilk, orta öğretim, üniversite sınavlarına girdiğimizde; hastanede muyane olduğumuzda; eczaneden ilaç aldığımızda ücret ve farkları biz ödüyoruz. Hatta Deli Dumrul’u bile kıskandıracak şekilde, değil geçmediğimiz; duymadığımız, görmediğimiz köprülerin bile geçiş ücretini biz ödüyoruz!... Son olarak hazırlanan bir tebliği ile tüketicinin hak arama yolları da kısıtlanmaktadır. 1011 Tüketici Hakem Heyeti’nin sayısın 311’ e kadar indirilmesine olanak sağlayan çalışmalar son aşamasındadır. İşte Türkiye’ de Tüketici Haklarının durumu” dedi.

Basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hasan ATAK
Genel Başkan


BASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

http://www.baskentgazete.com.tr/ekonomi/atak-tuketici-u-mutsuz-h11257.html


http://sonsoz.com.tr/wp-content/uploads/2018/03/16-MART-2018-SONSOZ-STANDART.pdf