Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

02.12.2017

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 


 

 

TÜDEF; “HALKIN EKMEĞİYLE OYNAMAYIN !...”

“Tüketici 200 gram ekmek istemiyor.”

“Ekmeğin, 200 gramdan başlayarak 10 gram ve katları olarak üretilebilmesiyle fiyatları değiştirmeden 10 gram 10 gram düşürerek gizli zam yapabilecektir.”

“Ekmek gramajı azaldıkça maliyet artacak, kalite düşecek, bayatlama hızı artarak israf artacaktır.”

“Yeni ekmek kodeksi hileye yol açabilecektir.”

“Dünyanın hiç bir yerinde ‘halk tipi’ ekmekle bu kadar oynanmaz. Fakir fukaranın bir ekmeği kaldı. Bırakın da onu da rahatça evine götürebilsin...”


Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliğinde değişikliğe gidilmesinin ekmekte gizli zamma, maliyet artışı, israf, kalitesizlik ve hileye yol açacağı ileri sürerek ilgilileri uyardı. TÜDEF Genel Merkezinden Genel Başkan Hasan Atak imzasıyla Ankara’ da yapılan yazılı açıklamada; “Tüketicilerin 200 gram ekmek istemedikleri ve en temel gıda maddeleri olan ekmek gramajlarıyla bu kadar oynanması nedeniyle TÜDEF’ e bağlı derneklere yoğun olarak endişelerini ilettikleri” bildirildi.

Açıklamada tüketicilerin görüşü sorulmadan fırıncı lobisinin baskılarıyla hazırlanan tebliğin tüketicileri mağdur edeceği ve geri çekilmesi gerektiği belirtilerek şöyle denildi: “Bu konuda fırıncıların basına yansıyan; ‘Yeni düzenlemede ekmeğin 200 gramdan başlayarak 10 gram ve katları olarak üretilebilmesi için çalışma yapılmıştır. 10 gram ve katları olarak yapılmasına sebep; ekmekte bir fiyat değişikliğine gidilmesi durumunda, 400 gram ekmeği 350 grama düşürmek zorunda kalmayarak enflasyon oranında gerekirse 20-30 gram aşağı çekerek uygulamanın daha sağlıklı olacağı göz önünde bulundurulmuştur’ şeklindeki sözleri ekmeğe gizli zam konusundaki endişeleri artırmaktadır.

İsrafa yol açar
Başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere, ilgilileri uyarıyoruz. Yeni uygulama, ayrıca, maliyet artışı, israf ve kalitesizliğe yol açacaktır. Örneğin, halen bir kilo ekmek için 250 gramdan 4 ekmek üretilebilirken, olası yeni düzenlemeyle 200 gramdan bir kilo ekmek için bir fazla ekmek üretilebilecek olması maliyeti artışı demektir. Her gün evine 250 gramlık üç ekmekten 750 gram ekmek alan bir tüketici yeni uygulama ile 750 gramlık ekmek ihtiyacı için 200 gramlık dört ekmekten 800 gram ekmek almak zorunda kalacak ve 50 gram ekmeğin israfına yol açaçaktır. Bu konuda TÜDEF Bilim ve Danışma Komisyonu görüşü kısaca ‘ekmekte gramaj azaldıkça maliyetin artacağı, kalitenin olumsuz yönde etkileneceği ve bayatlama hızının artacağı, bu nedenle israfın artacağı’ yönündedir.

Hileyi önleyemezsiniz
Çok eski dönemlerden beri ekmekte gramaj eksikliği şeklinde hile yapıldığı,bu konuda uygulanacak cezalar konusunda birçok Osmanlı Padişah Fermanı bulunduğu bilinmektedir. Bu nedenle ekmek gramajı o dönemlerde bile sabit tutularak kontroller böyle sağlanmıştır. Bilim ve Danışma Komisyonumuzca, ‘ekmek gramajı enflasyon nedeniyle sıklıkla değiştirilirse tüketicinin ve tüketici derneklerinin gramajı ve gramajda yapılacak hileleri takip etmesi zorlaşacağı, hatta imkânsız hale geleceği’ vurgulanmaktadır. Ne zaman Ulusal Gıda Kodeks Komisyonu’nda tüketicilerin de temsili sağlanacak. Dünyanın hiç bir yerinde ‘halk tipi’ ekmekle bu kadar oynanmaz. Fakir fukaranın bir ekmeği kaldı. Bırakın da onu da rahatça evine götürebilsin. Ekmeğe etiket koymaya, toz toprak içerisinde her türlü hijyen koşullarından uzak satılmakta olan sağlıksız ekmeği poşete sokmaya nedense hiç bir yetkililerin gücü yetmemektedir. Yetkililer, sık sık ekmek kodeksiyle oynamak yerine asıl bunlara çare bulsun.”

Basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

Hasan ATAK
Genel BaşkanBASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

https://www.konhaber.com/haber-tudef_ten_ekmek_gramaji_uyarisi-781211.html


https://www.haberler.com/tudef-ten-ekmek-gramaji-uyarisi-10304161-haberi/

https://www.pusulahaber.com.tr/tudeften-ekmek-gramaji-uyarisi-737636h.htm

https://www.siyasetcafe.com/tudeften-gida-bakanligina-ekmek-uyarisi-27591h.htm

http://www.ankahaber.com.tr/ekonomi/tudeften-gida-bakanligina-ekmek-uyarisi-maliyet-artisi-h39211.html

http://www.medyaradar.com/tudeften-ekmek-gramaji-uyarisi-haberi-881800

http://www.rekabet.net/tudeften-ekmek-gramaji-uyarisi-n176701/

https://www.evrensel.net/haber/339624/tudef-halkin-ekmegiyle-oynamayin

http://www.yenimesaj.com.tr/ekonomi/tudef-ten-ekmek-tepkisi-h13053444.html

http://www.haberturk.com/yerel-haberler/13849731-tudeften-ekmek-gramaji-uyarisi

http://www.star.com.tr/yerel-haberler/tudeften-ekmek-gramaji-uyarisi-176879/

https://www.birgun.net/haber-detay/halkin-ekmegiyle-oynamayin-193723.html

https://www.habertirebolu.com/halkin-ekmegiyle-oynamayin-4302.html

http://www.sanalbasin.com/gramaj-azaldikca-ekmekte-israf-artacak-22467738

https://www.sondakika.com/haber/haber-tudef-ten-ekmek-gramaji-uyarisi-10304161/

https://www.news.gen.tr/halkin-ekmegiyle-oynamayin.html

http://www.memleket.com.tr/tudeften-ekmek-gramaji-uyarisi-1273275h.htm

https://www.peyik.com/halkin-ekmegiyle-oynamayin-40696.html

https://guvenilirhaber.com/halkin-ekmegiyle-oynamayin/

https://www.foksmedya.com/halkin-ekmegiyle-oynamayin/

http://www.makaleniz.com/2017/12/03/halkin-ekmegiyle-o