Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

05.03.2018

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 

 

 

TÜDEF; “ŞEKER FABRİKALARI HALKIN MALIDIR, ‘YERLİ VE MİLLİDİR’, SATILAMAZ!...”

“KANSER OLMAK İSTEMİYORUZ!...”

“Sağlıklı ve Güvenli Gıda Hakkımızdan’ asla vaz geçmeyeceğiz.”

“Tüketici, şeker fabrikalarının kapatılarak NBŞ’ ye mahkum edilmesiyle kolon kanseri, pankreas kanseri, meme kanserleri olmak istemiyor. Obezite, diyabet, kalp-damar hastalıklarının yanı sıra; alerji ve kısırlık problemleri ile karşı karşıya kalmak istemiyoruz...”

“Bizzat Cumhurbaşkanı tarafından 11. Kalkınma Planı açış konuşmasında ‘doğala önem verme’nin altı çizilerek, ‘Kanser gibi rahatsızlıkların temelinde bunun olduğu’ belirtilmiş, ‘Vatandaşların kaliteli bir hayat sürmesi için yeterli ve sağlıklı gıdaya ulaşılabilmesini temin edileceği’ , ‘GDO’lu ürünler noktasındaki hassasiyetimizin artırılması’ gerekliliği vurgulanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı; ‘Devlet olarak birinci derece bu bizim sorumluluğumuzda. Onun için de hükûmet olarak bu konuda atacağımız adımların hassasiyetini özellikle ifade etmek istiyorum.” şeklinde talimat verdiği unutulmamalıdır.”

Ülkemizdeki uygulamanın aksine, başta ABD olmak üzere batıda NBŞ kotalarının gün geçtikçe azaltılması sonucunda gelecek pancar şekerinin olacaktır.“Özelleştirme sürecine demokratik yollardan sonuna kadar karşı çıkıp mücadele edeceğiz.”

Şeker fabrikalarının satılmasına bir tepki de Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF)’den geldi. TÜDEF Genel Merkezinden Genel Başkan Hasan Atak imzsıyla tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Şeker fabrikalarının, Cumhuriyet’in ilk kalkınma hamlesi olarak kendi kendine yetecek sağlıklı bir ekonominin temelini oluşturan, kısaca ‘üç beyazlar’ olarak açıklanan; un, şeker ve pamuklu bez fabrikalarının en önemli halkası olarak 1926’ da kurularak üretime başladığı” hatırlatılarak; “Parasal olarak değeri ölçülemeyecek şeker fabrikaları sanki haraç mezat satışa çıkarılıyor. Devletin geçici para ihtiyacının giderilmesi için gerçek değerini asla bulmayacak olan ve Cumhuriyetin simgesi şeker fabrikalarının satılması bu ülkenin can damarına vurulacak bir darbedir. Geçmişte et ve süt sektörlerinde yer alan kamu işletmelerinin özelleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan ve hala yaşadığımız sorunlar herkesce bilinirken; yeniden aynı yöntemlerle halkın malı olan, öz be öz ‘yerli ve milli olan’ şeker fabrikalarımızın elden çıkarılması hiç bir haklı gerekçeyle anlatılamaz. Hem çalışanlar, hem pancar üreticisi ve hem de 80 milyon tüketici açısından bir dizi risk barındıran söz konusu özelleştirmelere sonuna kadar karşıyız.” denildi.

“GDO’LU Ürünler noktasındaki hassasiyetimizi artırmalıyız”

Açıklamada, bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11. Kalkınma Planı açış konuşmasında ‘Vatandaşların kaliteli bir hayat sürmesi için yeterli ve sağlıklı gıdaya ulaşılabilmesini temin edileceği’ söylenerek; “Bu konuda, yani gerek hocalarımızdan, gerekse bu çalışmaları yürütenlerden bir şeyi ısrarla ben de talep ediyorum, yani doğala önem vermemizin şartını burada duyurmak istiyorum. Ve kanser gibi rahatsızlıkların temelinde bunun olduğuna inanıyorum ve kimyasalın ağırlıkta olduğu üretimler sebebiyle ilaç sanayinde darbeler yediğimize inanıyorum” dediği ve hükümete; “GDO’lu ürünler noktasındaki hassasiyetimizi bir defa artırmamız lazım. Devlet olarak birinci derece bu bizim sorumluluğumuzda. Onun için de hükûmet olarak bu konuda atacağımız adımların hassasiyetini özellikle ifade etmek istiyorum.”* şeklinde talimat verdiği de hatırlatıldı. Glukoz şurubu ve fruktoz şurubu olmak üzere iki ana gruptan oluşan Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ)’in büyük bir çoğunluğunun GDO’lu mısırdan üretildiği ve bunların maliyeti düşürmek amacıyla pancar şekeri yerine; şekerlemelerden, şekerli ve unlu ürünlere, bisküvi ve geleneksel tatlılardan (baklava vb), dondurma, helva, reçel ve marmelat, alkollü ve alkolsüz içeceklere, ketçapa kadar çok birçok yerde kullanıldığının vurgulandığı TÜDEF açıklamasında devamla şöyle denildi: “Evrensel bir hakkımız olan ‘Sağlıklı ve Güvenli Gıda Hakkımızdan’ asla vaz geçmeyeceğiz. Tüketici, şeker fabrikalarının kapatılarak NBŞ’ ye mahkum edilmesiyle kolon kanseri, pankreas kanseri, meme kanserleri olmak istemiyor. Obezite, diyabet, kalp-damar hastalıklarının yanı sıra; alerji ve kısırlık problemleri ile karşı karşıya kalmak istemiyoruz. Ayrıca, pancar tarımı, hayvancılık, ilaç, et, süt, nakliye, alkol, yem, maya ve kozmetik sektörleriyle iç içe geçmiş durumdadır. Pancar şekeri sektörünün yıllık ekonomik büyüklüğü 4,8 Milyar TL (3,2 Milyar Dolar) olup, doğrudan veya dolaylı olarak 10 milyon kişinin geçim kaynağıdır. Bir tarafta yüz binlerce küçük köylü tarımı yapan üretici, diğer tarafta ise beş altı glikoz şurubu üreten yatırımcı şirketler bulunmaktadır. Olayın ikinci boyutu da budur.

Gelecek pancar şekerinin olacaktır
İşte bu kapsamda TÜRKŞEKER’in, halkın malı, öz be öz ‘yerli ve milli’ olan 14 fabrikasının özelleştirilmesi sürecini biz tüketiciler olarak asla kabullenmeyeceğiz. Ayrıca, dünya doğala dönmektedir. Ülkemizdeki uygulamanın aksine, başta ABD olmak üzere batıda NBŞ kotalarının gün geçtikçe azaltılması sonucunda gelecek pancar şekerinin olacaktır. Dünya Gıda Örgütü verilerine göre Türkiye dünya şeker pancarı üretiminde yüzde 7’lik pay altıncı sırada yer alırken; son iki yıl kamu maliyesinin açık vermesi ile tekrar gündeme taşınan şeker fabrikalarının özelleşme sürecinin NBŞ üreticisi Cargill'in son raporu doğrultusunda hızlandığı şüpheleri yoğundur. Türkiye’de NBŞ üretiminin %90’nın bu şirketin tekelinde olması olayın özetidir.
Kamu yararına aykırı bu özelleştirme sürecine demokratik yollardan sonuna kadar karşı çıkıp mücadele edeceğiz.”

Basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hasan ATAK
Genel Başkan

*https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/90508/gelecegini-planlamayan-milletler-baskalarinin-planlarinin-parcasi-olmaya-mahkmdur.htmlBASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/kanser-olmak-istemiyoruz-fabrikalari-satmayin-40761301


https://www.tarimdanhaber.com/haber/tarimsal-kuruluslar/bir-tepki-de-tudefden-geldi/

http://www.yenimesaj.com.tr/ekonomi/10-milyon-kisiyi-ilgilendiriyor-harac-mezat-satiliyor-h13057494.html

http://www.baskentgazete.com.tr/ekonomi/atak-seker-fabrikalari-satilamaz-h11087.html

http://www.cayyoluburada.com/kanser-olmak-istemiyoruz-fabrikalari-satmayin-5.html

http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Kanser-olmak-istemiyoruz/665195

http://www.gucluanadolugazetesi.com/tudef-baskani-hasan-atak-kanser-olmak-istemiyoruz-42981.html