Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

19.09.2017

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 


 

 

TÜDEF; “ TÜKETİCİ YASASI, TÜKETİCİYİ ALDATANLAR LEHİNE DEĞİŞTİRİLEMEZ”

Reklam Kurulu tüketiciyi aldatan firmalara 2.660.000 TL ceza kestiği için tüketici yasası değişiyor.

Bakanlık, firmalarla “uzlaşma! ” yoluna gidecek.

TÜDEF Genel Başkanı Atak ; “ Bakanlık tüketiyici aldatan reklam yayınlayan başta GSM operatörleri, bankalar ve bazı gıda firmaları olmak üzere aldatıcı reklamlara 15 ay boyunca 2.660.000 lira ceza para cezası kesti. Firmalar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına para cezalarının yüksekliğini şikayet ettiler, Bakanlık para cezalarının indirilmesini kabul ederek, nasıl olacağı bilinmeyen bir uzlaşma şeklini getirecek?...”

Atak; “Tüketicinin cezaları indirerek korunması gibi bir anlayışı kabul etmeyeceğiz. Tüketiciyi aldatan firmalara verilen para cezalarını hafifletmek ve suç işleyenle uzlaşmaya gitmek, aldatıcı reklamlara ve suç işleyene prim vermektir.”


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin bazı yayın organlarında ‘yapılacak düzenlemeyle tüketicinin korunmasıyla ilgili kesilen cezaların indirileceği’ şeklindeki demecine Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Hasan ATAK’ tan tepki geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde, Tüketicinin Korunması Kanunu gereğince tüketiciyi aldatan reklamları inceleyen Reklam Kurulu tarafından, geçtiğimiz onbeş aylık süre boyunca, tüketiciyi aldatan GSM operatörleri, bankalar ve diğer iletişim şirketleri ile bir gıda firmasına kanundan gelen yetkisine dayanarak para cezaları verdiğini belirterek; “Son onbeş ay boyunca tüketiciyi aldatan, tüketicinin bilgi eksikliğini istismar eden bazı firmalara verilen para cezalarının toplamı 2.660.000 liraya yükseldi. Başta GSM operatörleri olmak üzere tüketiciyi aldatıcı reklam veren firmalar birleşerek Gümrük ve Ticaret Bakanlığının kapısını aşındırdılar. Bakanlığa bu cezaların yüksekliğinden şikayetçi oldular” dedi.

Vatandaşı aldatanla uzlaşmak ne demektir?
Hasan Atak, para cezaları düşürülerek masum tüketici mi yoksa suçlu firmaların mı korunacağını sorarak şöyle dedi: “ Geçtiğimiz günlerde bizzat Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkçi tarafından yapılan bir açıklama ile ‘cezaların miktar ve oranları takdir edilirken esas alınacak ölçünün yeniden değerlendirileceği, yapılacak düzenlemeyle tüketicinin korunmasıyla ilgili kesilen cezalarda uzlaşma müessesinin de hayata geçirileceği ve bunun çok önemli olduğu açıklanarak firmaların ve piyasanın uzlaşma noktasında büyük bir beklentisi olduğu’ bilgisi verilmişti. Şimdi biz soruyoruz; aldatıcı reklam suçu işleyerek binlerce tüketiciyi mağdur eden firmalara karşı verilecek ceza kanunen belirlenir. Bu, önce aldat. Suç işle. Sonra senle uzlaşayım mantığıyla mı tüketici korunacaktır? Suç işleyip vatandaşı aldatanla uzlaşmak ne demektir ” .

Bakanlık tasarıyı tüketici ile tartışmayacak mı?
TÜDEF Genel Başkanı Hasan Atak, “ Tüketicinin Korunması Hakkında Yasanın ilk çıktığı 1995 yılından beri yasada yapılan tüm değişiklikler tüketici dernekleri ve vakıfları ile birlikte tartışılarak TBMM’ne sevk edilirdi. Şimdi ise söz konusu açıklamada ‘konuyu Başbakanlığımıza sunarak önümüzdeki günlerde Meclis gündemine göre yasalaştırmak için bir çalışmamız var’ değerlendirilmesi yapılmıştır. Biz bu tüketiciyi reklam yolu ile aldatan firmalara verilen para cezalarının hafifletilmesine kesinlikle karşıyız. Bu yüksek görülen para cezaları da durup dururken koyulmadı. Bunlar, başta tüketiciler olmak üzere, ilgili tüm taraflarla tartışılarak yılların uygulaması ve deneyimi doğrultusunda getirilen cezalardır. Nasıl trafik cezaları, kabahat cezaları, vb. para cezaları artıyorsa, bu cezalar da öyle artmaktadır. Tüketicinin cezaları indirerek korunması gibi bir anlayışı asla kabul etmeyeceğiz ” dedi.


Basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

Hasan ATAK
Genel Başkan


İlgili haber kaynağı:
http://aa.com.tr/tr/ekonomi/ gumruk-ve-ticaret-bakani- tufenkci-tuketicinin- korunmasi-hakkinda-kanun- yeniden-duzenleniyor/846003BASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

http://www.yenimesaj.com.tr/gundem/tuketiciyi-aldatanlara-daha-az-ceza-yolda-h13049877.html

http://www.liderler.net/haberler/53651/_tuketici_yasasi_tuketiciyi_aldatanlar_lehine_degistirilemez.html

http://www.yenimesaj.com.tr/gundem/tuketiciyi-aldatanlara-daha-az-ceza-yolda-h13049877.html

http://www.sanalbasin.com/tuketiciyi-aldatanlara-daha-az-ceza-yolda-21300481

http://www.devrimgazetesi.com.tr/cepten-konusmada-avrupa-birincisiyiz/