Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

23.08.2017

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 


 

 

TÜDEF GENEL BAŞKANI ATAK;"TRT TÜKETİCİYE YÜK OLMAKTAN ÇIKMALI !.."

"BANDROL ÜCRETLERİNE YAPILAN ZAM KABUL EDİLEMEZ !.."

"SANAYİCİDEN KALDIRILAN TRT ENERJİ PAYININ CEREMESİNİN 80 MİLYON TÜKETİCİYE BANDROL ZAMMI OLARAK YÜKLENMESİNİ KINIYORUZ."

"TÜKETİCİ BİLGİSAYAR VE CEP TELEFONUNU TRT'Yİ İZLEMEK İÇİN ALMIYOR"

"Bu durum, vergide Deli Dumrul zihniyetiyle, 'geçenden beş, geçmeyenden on' anlayışını hakim kılan ve vergi adaletini, hakkaniyeti , TRT yayınlarını izlemek durumunda olmayan, milyonlarca tüketicinin evrensel ekonomik çıkarlarının korunması haklarını ihlal eden bir uygulamadır."

"Tüketicilerin ikinci el garantisiz telefon, televizyona kayması ve Türkiye Ekonomisi' nin de bundan etkilenmesinin yolu açılmıştır."


Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Hasan Atak, sanayi işletmelerinden TRT enerji payının kaldırılmasının ardından kurumun gelir kayıplarının karşılanması için bandrol ücretlerine zam yapılmasını kabul edilemez bularak eleştirdi. Atak, yaptığı yazılı açıklamada; "TRT tüketiciye yük olmaktan çıkmalıdır. Son bandrol artışlarıyla; televizyon,radyo, teyp, video,birleşik cihazlardan yüzde 16'ya, cep telefonlarından alınan vergilerin yüzde 10' a yükseltilmesi ve bilgisayarlar ve tablet bilgisayarlardan ise yüzde 2 bandrol ücreti alınmasıyla TRT vatandaşın cebine bir kez daha el uzatmıştır" dedi. Bu anlayış ile sanayiciden alınan vergi yükün ceremesinin 80 milyon tüketiciye yüklenmiş olduğunu belirten Hasan Atak şunları söyledi: "Sanayiciden kaldırılan TRT enerji payının tüketiciye bandrol zammı olarak ödettirilmesini kınıyoruz. Cep telefonu ithalatında ödenen yüzde 10 TRT bandrol ücreti, aynı zamanda ithalde tahsil edilen yüzde 25 ÖTV ve 18 KDV matrahına ilave ediliyor ve bandrol ücreti üzerinden ikinci kez vergi tahsil ediliyor. Örneğin bu karar öncesi vergiler hariç 1.000 TL'ye ithal edilen bir cep telefonu için ithal anında 563.50 TL vergi ödeniyordu. Bandrolün yüzde 10' a yükseltilmesiyle aynı ürünün ithalatında 622.50 TL vergi ödenecek. Tüketici, otomobil aldığında TRT payı araçtaki radyo bedelinden değil; otomobilin ÖTV'siz satış bedeli üzerinden hesaplanıyor. Bu şekilde , ÖTV'siz satış bedeli 70 bin lira olan bir otomobildeki 500 liralık radyo için tüm arabanın bedeli üzerinden, binde 4 yani 280 lira TRT payı ödeniyor. Oysa TRT payı, arabanın tüm bedeli yerine 500 liralık radyo bedeli üzerinden hesaplansa ödemesi gereken tutar sadece 20 lira olması gerekiyor. Bu durum, vergide Deli Dumrul zihniyetiyle, 'geçenden beş, geçmeyenden on' anlayışını hakim kılan ve vergi adaletini, hakkaniyeti , TRT yayınlarını izlemek durumunda olmayan, milyonlarca tüketicinin evrensel ekonomik çıkarlarının korunması haklarını ihlal eden bir uygulamadır. Tüketiciler, bilgisayarı, cep telefonunu kalitesi tartışmalı TRT yayınlarını izlemek için almıyor" dedi.

Verimsizliğin zararı halka ödetiliyor

Hasan Atak, TRT' nin verimsiz yönetim anlayışının zararlarını halka dayatmaya hakkı olmadığını söyleyerek "Gelirinin yüzde 86'sı elektrik hasılat payı ve bandrol ücretlerinden oluşan 2 milyara yakın bir bütçeyle yönetilen TRT zarar ediyorsa, TRT'nin 2015 yılı hesaplarını inceleyen Sayıştay, kuruma; 'Kısa vadede yeterli ve hızlı bir tasarrufa gidilmesi gerektiği ortadadır' uyarısında bulunmuşsa; 7500 kişiye yakın personel çalıştıran TRT, buna karşın dış yapımlara toplam bütçesi içinde yüzde 50'den fazla para ödemişse, bu verimsiz bir yönetim anlayışına işaret eder. O zaman bunun faturasını TRT' yi belki de hiç izlemeyen milyonlarca yurttaş ödemek zorunda değildir. Tüketiciler üzerinden alınmaya çalışılan bu dolaylı vergiler haksız olduğu gibi hukuki de değildir. Konun her yönü ile takipçisi olacağız" dedi.

Tüketici ikinci ele kayar

Atak son olarak bu durumun tüketicilerin ikinci el garantisiz telefon, televizyona kayması ve Türkiye Ekonomisi' nin bundan etkilenmesinin yolunu da açacağının altını çizerek; elektronik eşya sektörünün vergilerinin artması, satışların yavaşlamasına, kayıt dışı ekonominin artmasına, tüketici mağduriyetlerin çoğalmasına ve ekonomin yavaşlamasına yol açacağını vurguladı.

Basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hasan ATAK
Genel BaşkanBASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

http://www.yenimesaj.com.tr/ekonomi/trt-vatandasin-sirtina-yuk-h13048942.html


http://www.ankahaber.com.tr/turkiye/tudef-genel-baskani-atak-trt-tuketiciye-yuk-olmaktan-cikmali-h36694.html