Bir önceki sayfaya geri dönmek için buraya tıklayın! Sayfayı yazdırmak için tıklayın!
 
 

30.01.2017

BASIN AÇIKLAMASI
BASINA VE KAMUOYUNA

 


TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ TIKANDI!...

TÜBİS SİTEMİ UYGULAMASIYLA HEYETLER İŞ YAPAMAZ HALE GELDİ !...

TÜDEF; "BAKANLIĞI VE YETKİLİLERİ SİSTEME ACİLEN MÜDAHALE ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ".


Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) tarafından Genel Başkan Hasan Atak imzasıyla 30.01.2017 tarihinde yapılan yazılı açıklama ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS)'nin1 Ocak 2017 tarihinden itibaren ülke çapında kullanılmaya başlanmasıyla Hakem Heyetlerinin adeta tıkandığı belirtildi.

Açıklamada,alt yapı ve yazılımından kaynaklı çeşitli sorunlar nedeniyle özellikleıslak imzalı kararların sisteme yüklenmemesi; sisteme kayıt girilirken farklı şikâyetlere aynı sayı numarasını verilmesi; tüketicilerin sorun yaşadıkları firmaların bilgileri girilirken bilgilere ulaşılmaması; sisteme giriş yapılamaması; karar şablonuna ve hazır şablonlara müdahale edilememesi gibi sorunlar ortaya çıktığı belirtilerek şöyle denildi: "Her şeyden önemlisi de yaşanan sorunlar çözülse dahi sistem çalışmamakta bazen saatlerce veri girişi yapılamamaktadır.

Bu durum yaşadığı sorunların büyük bölümünü tüketici hakem heyetleri ile çözen tüketicilerin mağdur olacağını açık bir şekilde göstermektedir. Hakem heyetleri adeta karar alamaz duruma gelmiştir. Vatandaşa 'bugün git yarın gel', 'biraz sabret' gibi gerekçelerle yol gösteren hakem heyeti üyeleri ile tüketiciler ve tüketici dernekleri karşı karşıya bırakılmaktadır. Şayet soruna bir an önce müdahale edilmez ise sorun katlanarak büyüyecek ve tüketici hakem heyetlerini büyük bir çıkmaza girecektir. Bu nedenle Tüketici Dernekleri Federasyonu olarak TÜBİS sisteminde yaşanan sorunları çözmek üzere acilen Bakanlığımızı ve yetkilileri göreve davet ediyoruz" denildi.

Hasan ATAK

Genel Başkan
 

BASIN AÇIKLAMAMIZIN İNTERNETTEKİ YANSIMALARI

http://www.memleket.com.tr/tudef-genel-baskani-atak-1048052h.htm

http://www.haberler.com/tudef-genel-baskani-atak-aciklamasi-9213492-haberi/

http://www.esgazete.com/gundem/tuketici-hakem-heyetleri-tikandi-h97895.html

http://www.sanalbasin.com/tuketici-hakem-heyetleri-tikandi-17447170

http://www.konyaninsesi.com.tr/tudef-genel-baskani-atak-243173h.htm

http://www.liderler.net/haberler/48400/tubis_sitemi_uygulamasiyla_heyetler_is_yapamaz_hale_geldi.html

http://www.konhaber.com.tr/haber-tudef_genel_baskani_atak-666884.html